Výroba námi nabízených pařených sýrů a jejich výrobků probíhá v rodinném prostředí tradičních Zázrivských výrobců, kteří se výrobě pařených sýrů věnují již několik generací. Na jedné straně se snažíme vytvářet vysokou kvalitu, díky osobnímu přístupu k výrobě citlivé na chutě a potřeby jednotlivých zákazníků a na straně druhé odborným prodejem na vysoké úrovni konče. Cílem naší společnosti prostřednictvím těchto webových stránek je nabídnout tyto vyjímečné výrobky ze Zázrivé, které vynikají originalitou a vysokou kvalitou vám zákazníkům za přijatelné ceny a hlavně čerstvé. Naše dlouholeté zkušenosti z oblasti prodeje a dlouholetá rodinná tradice výroby našich dodavatelů jsou zárukou vaší spokojenosti. Snažíme se, vyhledáváme a objevujeme zejména staré časem prověřené tradiční postupy výroby, které garantují tu nejvyšší kvalitu pařených sýrů. 

ZPRACOVÁNÍ KRAVSKÉHO MLÉKA

Na výrobu Zázrivského pařeného sýra se používá hrudkový sýr vyrobený z kravského surového nebo pasterizovaného mléka s přidáním kyselomléčné kultury. Hrudkový sýr obsahuje nejméně 48 % hmot. sušiny a nejméně 35 % hmot. tuku v sušině a má pH 4,9 – 5,2. Vzhled hrudkového sýra je uzavřený, hladký bílé až krémové barvy. Vykvašený přírodní sýr se nejdřív nakrájí na malé kusy, které se nastrouhají a napařují v horké vodě ( teplota vody 70º - 95º C ), sýr se míchá dřevěnou lopatkou až dosáhne kompaktní plastické hmoty pařeniny. Pařenina se ručně hněte, přetahuje a překládá až dosáhne vláčné hladké struktury – syrového těsta, aby bylo lehce tvarovatelné. Syrové těsto se vytahuje do tvaru nití – vojek ručně. Nitě – vojky okamžitě padají do studené pitné vody. Vytvarované syrové nitě – vojky se ve studené pitné vodě chladí v průběhu 2 – 10 min., aby si zachovaly tvar. Přeřezané a svázané nitě – vojky se solí ponořené v nasyceném solném roztoku tak, aby výsledný obsah soli nepřesáhl 4,5 % hmot. v případě neuzených výrobků a nebo 5,5 % hmot. v případě uzených výrobků. Doba solení závisí od tloušťky syrových nití – vojek a kyselosti sýra. Částečně osušené syrové nitě – vojky zbavíme přebytečné slané vody zavěšením na dřevěnou tyč, kdy voda z nich steče. V případě uzených výrobků se udí přímým studeným dýmem a teplotou přibližně 30º C v tradiční dřevěné udírně dýmem z bukového dřeva až do získaní zlatožluté barvy. 

ZPRACOVÁNÍ OVČÍHO MLÉKA

Ovčí mléko je nejlepší a nejkvalitnější od pozdního jara do konce léta a tím pádem i nejlepší sýr. Na podzim má zase vysoký obsah tuku a je vhodný na přípravu bryndzy na zimní uskladnění. Ovčí mléko obsahuje látky, které dokáží zastavit rakovinu. Výhodou ovčího mléka v porovnání s kravským a kozím mlékem je vyšší obsah sušiny a mléčných složek. Ovčí sýr se vyrábí srážením ovčího mléka syřidlem nebo kyselinou mléčnou. Ovčí mléko se přecedí a zahřeje na 30º C. Za stálého míchání se přidává syřidlo. Mléko nechá vysrážet. Sražená syřenina se nakrájí na drobné kousky, které klesnou ke dnu. Syrová hmota se stlačí do hrudek a zabalí do pleny, pověsí a nechá se okapat a tím se zároveň formuje hrudka sýra. Po odkapání syrovátky se syrová hrudka uloží na dřevěnou polici, kde se nechá dozrát několik dní. Oštiepok se vyrábí odloupnutím 0,5 – 1 kg sýra a formuje se v rukách šiška a střídavě ponořuje do vody v teplotě 60º – 65º C a mezi tím se ještě vymačkává syrovátka. Takto upravená šiška se vloží do formy, kde získá požadovaný tvar včetně ozdobných ornamentů. Potom se oštiepok ponoří do chladného 25 % solného roztoku. Potom se oštiepky pověsí do řemínku a udí se ve studeném kouři až získají zlatohnědou barvu. Správně vyrobený oštiepok je velmi trvanlivý a vydrží i několik let. 

  

 

 

Martin Mladý s.r.o.

Oldřichovice 738

739 61 Třinec 

tel. +420 608 326 856

 email: info@parenysyr.cz

 
  © 2016 PS Media s.r.o.   -  powered by redakce-online.cz         
design by allegro2.cz